BEDNAArtefakty Bedny 2023

22. ročník Bedny se nesl ve znamení artefaktových šifer inspirovaných hrou Sety, šifer využívajících principy různých typů cizokrajného písma a také více výletní trasou. Vítězné týmy se se šiframi vypořádaly bez větších záseků a o větší průchodnosti hry výmluvně svědčí i fakt, že do cíle většina z 16 došedších týmů dorazila dříve než dort pro vítěze.

Hra odstartovala 25. května 2024 na Karlově náměstí. Na startu na týmy čekaly tři lehké šifřičky, za něž obdržely bednářské samolepky. V kolečku týmy postupně dostaly první části letošního artefaktu, kartičky s různobarevnými čtverci.

Po vyluštění artefaktové semílačky se do čela dostal Kanonický řez. Trasa poté zamířila na Smíchov, kde na hráče čekaly Euro přesmyčky a delší luštící přesun do Slivence, kterého využil Radküv Ůbertým a převzal vedení. Týmy složené z vyjukaných nováčků i zkušených veteránů pak zamířily přes Lochkov do Slavičího údolí. Tam si hráči zavzpomínali, jak se dělá Větný rozbor, jehož vyřešení dostalo do vedení tým Second Foundation. Posléze bylo třeba zatočit s kartičkami a vydat se do Radotína, kde na hráče čekala šifra s různobarevnými Trojúhelníčky. Sestavení šestistěnu a jeho válení v krychli mnohé přibrzdilo. Odsud již týmy zamířily do terénu, kde ještě před opuštěním hranic Prahy luštily Čínské znakyMraky, z kterých prší.

Za Prahou při cestě do Solopisk na týmy čekalo interpretační Ohniště. Morseovkový Seznam poté zavedl týmy ke Kamennému stolu. Pak už týmy postupně mířily směr Dobřichovice a po správném projití Bludiště a sestavení Sudoku se mohly vydat přes poslední lehkou překážku do cíle. V cíli potom musely během šifrovací Tiché pošty ukázat, že zvládnou luštit týmově i samostatně zároveň.

Letošní hra byla nesmírně vyrovnaná a napínavá, postupně se ve vedení vystřídalo 6 týmů. Byly to Radküv Ůbertým, Tým navíc, Kanonický řez, Second Foundation, Mně je to úplně jedno :)Corn Flakes, kteří se do vedení dostali na 16. šifře a i když je na poslední předcílové šifře o 2 minuty ztratili, tak závěr patřil jim.

Výsledky
Vítězem dvaadvacáté Bedny se stal tým Corn Flakes, který splnil cílový úkol krátce po půlnoci ve 2:12. Získal tím jablíčkově zelená trička, když v souboji v koncové části hry porazil tým Second Foundation, který hru dokončil o 10 minut později. O dalších 39 minut později hru dokončil hru na 3. místě tým Kanonický řez. Celkem dokázalo hru projít a splnit cílový úkol 16 týmů. Gratulujeme!

Pořadatelé
Adam, Bebe, Kája, Kristýna, Petr a Vláďa