-
Vladan(OT) (2020-05-20 10:06:45)
Mně to přišlo naprosto OK. Seřazeno abecedně, takže pořadí slov nic nekóduje, v rámci slov seřazeno abecedně až na samohlásky, takže pořadí souhlásek nic nekóduje. Samohlásky jsou se souhláskama namixovány tak, že je-li aspoň jedna souhláska, je jedna mezi samohláskami, jsou-li aspoň dvě, začíná to souhláskou.
Samohlásky se mohou opakovat a mohou být v obou pořadích, takže jejich pořadí důležité je a je jich všech 6x6 možností ...
-
Katka (Pentakilogram) (2020-05-19 11:08:32)
Také jsem původně chtěla vypisovat jen souhlásku mezi samohláskami. Naštěstí jsem si dělala malé poznámky i o ostatních souhláskách. Asi jen díky nim jsem si později všimla, že souhlásky ve slovech jsou srovnané podle abecedy a mezi samohláskami je přesně ta, která tam zrovna abecedně vyšla.
-
Jana (a spol.) (2020-05-19 09:49:42)
Také jsem se nechala zmást tím, že mezi dvěma samohláskami byla až na jednu výjimku právě jedna souhláska. Každé dvojici samohlásek jsem přiřadila souhlásku, tam, kde nebyla, tak mezeru, nakreslila jsem si mřížku 6x6, ale musela jsem počkat na nápovědu. Ale jinak pěkná šifra.
-
Sváťa (Ferne Sterne) (2020-05-18 19:19:07)
@Jakub a já teď zas vůbec nepochopil Tvůj příspěvek :)). Četl jsi tu debatu, nebo jsi dřív psal?
Samozřejmě oba týmy víme, jak se ta šifra luštila, když jsme ji vyluštili (btw. koukám, že Pivní výprava z Brna shodou okolností taky došla na 14ku jako my :).
Debata byla o tom, jak je (z mého pohledu lehce trojanovitě) konstruovaná a proč byla zařazená, když je tak moc podobná šifře o pár stanovišť dřív.
-
Jakub (Červený trpaslík) (2020-05-18 17:38:19)
Nechápu co nechápete :)
Návod: Vezmu souhlásky podle abecedy a pro každou z nich udělám toto:
1. udělám si mřížku 6x6 s souřadnicemi AEIOUY.
2. za každé slovo kde se zvolená souhláska vyskytuje udělám do gridu tečku na místo dané jedinými dvěma samohláskami v tom slově.
3. z mřížky graficky čtu písmeno
-
Petr (Pivní výprava z Brna) (2020-05-18 16:51:35)
A mně se to líbilo. Samohlásky byly umístěny přesně pravidelným stylem - pokud bylo možno před samohlásku dát souhlásku, tak tam byla, pokud ne, tak holt ne. Takže v pravidelnosti žádná šifra není, jen to ze shluku hlásek dělá slovůmpodobné vyslovitelné objekty (až na ty hyperdlouhé, kde to nejde). Ta grafika mohla být něco jiného (braille třeba), ale zas tak to nevadilo.
-
Sváťa (Ferne Sterne) (2020-05-18 12:08:34)
Ufff. Máme tu divnopachuť trojanovitého typu.
1) Proč ty samohlásky byly vždy na začátku slova (na první pozici u slov začínajících samohláskou resp. na druhé u slov začínajících souhláskou)?
2) proč obklopovaly právě jedno písmeno (s výjimkou AY, kde obklopovaly "NIC")?
My měli mřížku 6x6 vyplněnou obklopovanými písmeny a nad ní řádili a pokoušeli se aplikovat doposud nepoužitý balast.
Když pak přišel nápad s doplněním mřížky o všechna písmena a kreslením, bylo déjà vu s šifrou 4, kde se přece taky kreslilo v rastru, jen podle mocnin dvojky. Proč na jedné hře 2x skoro totéž?
Ta byla slabší...