BEDNAJarní noc se dá strávit všelijak…

…a Bedna nabízí jeden z méně tradičních způsobů. Je to šifrovací hra po trase vedoucí ulicemi noční Prahy určená tří až pětičlenným týmům. Soustředěnou atmosféru minulého ročníku můžete nasát v naší galerii fotek.

Bedna 2020 proběhla 16. - 17. května.


18. 5. 2020
Milí účastníci,

Vyhlášení výsledků a vysvětlení autorského řešení šifer proběhne dnes ve 20:00 na zoomu. Pro připojení přejděte na stránky nástroje zoom, klikněte na “Join a Meeting” a zadejte ID 961 3647 7566. Heslem je název sousoší, které bylo řešením první šifry, malými písmeny. Pojmenujte se jménem a příjmením, případně přezdívkou, pod kterou běžně vystupujete na bednářském fóru a do závorky dejte název svého týmu.
Kapacita videokonference je 300 účastníků. Pokud by byla naplněna, budeme vysílání simultánně streamovat na youtube. Odkaz na youtube bude vyvěšen na stránky Bedny se začátkem vysílání.
Předběžná agenda je následující:
  • 20:00 Vyhlášení výsledků
  • 20:10 Autorská řešení šifer
  • 20:40 Otázky a odpovědi, volná diskuze
Prosíme všechny účastníky, aby měli v prvních dvou bodech vypnuté mikrofony. Pokud máte už teď nějaké dotazy, zašlete je prosím na náš mail info@bedna.org. V průběhu přenosu můžete dotazy pokládat jak mailem, tak přímo v chatu zoomu. Při volné diskuzi rozdělíme přenos do několika místností věnovaných jednotlivým šifrám, kde budou moci účastníci za přítomnosti organizátorů volně diskutovat.

S pozdravem

Vaši Svobodní Bednáři


17. 5. 2020
Milí účastníci,

šifrovací výzva Bedna 2020 skončila. Děkujeme každému, kdo se jí zúčastnil.
Na základě vašich doporučení a naší zbývající energie jsme se rozhodli přesunout online vyhlášení a vysvětlení šifer na zítřejších 20:00. Detaily k přenosu se zde objeví během zítřka.
Zítra by snad taky měla přibýt většina poherního obsahu webu - šifry, řešení a jiné.
Vzhledem k nedostatku energie jsme se také rozhodli společně s koncem výzvy terénní ukončit podporu pro její online plnění.
Zatím je pro vás spuštěno fórum, kde můžete libovolně diskutovat o jednotlivých šifrách i o výzvě samotné.

Dobrou noc!

Vaši Svobodní Bednáři


4. 5. 2020
Milí hráči,

sekci pravidel jsme rozšířili o otázky, které jsme od vás dostali mailem, a odpovědi na ně.
Také jsme v sekci fórum zřídili seznamku pro opuštěné luštitele. Pokud hledáte člena do svého týmu nebo tým pro sebe, neváhejte ji použít.

Vaši Svobodní Bednáři


1. 5. 2020
Milí hráči,

Bedna bude. Potvrzujeme, co jsme už psali: šifry od začátku v krabici, nulová interakce mezi týmy, povolené auto, snazší luštění na dálku. Více zjistíte v pravidlech. Také vám rádi zodpovíme jakékoliv dotazy na kontaktním mailu.

Přestože teď trávíme spoustu času pilováním šifer, snažíme se také vnímat, co se všude kolem děje. Rozhodli jsme se proto na Bednu 2020 nevybírat startovné a po vzoru Sendviče ji pojmout jako benefiční akci.
Sbírek a iniciativ, které usilují o zmírnění důsledků pandemie a souvisejících opatření, je velké množství a my necháme na každém týmu, aby si vybral, na kterou jménem Bedny přispěje a v jaké výši. Několik odkazů pro inspiraci uvádíme v sekci pravidla. Neberte to ale jako úplný výčet a zvolte si podle svého rozumu a citu.

Více než kdykoliv v minulosti také apelujeme na vaši poctivost, ohleduplnost, zodpovědnost a moudrost. Hrát fér a nehledat kličky v pravidlech je samozřejmost, dodržovat platná nařízení a nevystavovat sebe ani kohokoli jiného zbytečnému riziku je povinnost.
Na letošní Bedně budeme muset oželet některé její tradiční a fotogenické atributy, ale podstata - šifrovací výzva, kterou překonáváte pomocí své vytrvalosti, nápaditosti, zkušenosti, týmové spolupráce a hlavně schopnosti si udržet naději a dobrou náladu navzdory únavě a nezdarům - pořád zůstává. A i když jste tým, který to moc nehrotí a užívá si Bednu jako procházku se šiframi a jarní odpoledne, večer či noc strávené "jinak", věříme, že váš zážitek bude stejně dobrý jako z minulých ročníků.

Bedně zdar!

Vaši Svobodní Bednáři


20. 4. 2020
Milí hráči,

to, že se vás i v této nejisté sezóně přihlásilo na Bednu tolik, je pro nás velkým povzbuzením a vzpruhou. Hru stále intenzivně připravujeme a věříme, že pro vás máme přichystanou pěknou trasu, šifry i další nápady. Finální rozhodnutí o tom, jestli se uskuteční v plánovaném termínu, padne 1. května.

Hru i nadále plánujeme jako terénní, ale zároveň chceme být zodpovědní vůči všem hráčům, neluštící veřejnosti i našim blízkým. Některé herní zvyklosti a pravidla proto budeme upravovat. Přesně to budeme specifikovat opět začátkem května, ale rádi bychom vám poskytli alespoň hrubý nástin, jakým směrem uvažujeme:
  • Všechny nebo téměř všechny šifry dostanete s sebou už na začátku hry v krabici plné zalepených obálek. Na stanovišti bude až na výjimky jen nálepka s jeho kódem, který odešlete do systému a podle nějž otevřete další obálku. Konečně bude Bedna v bedně!
  • Ve hře nebude žádná mezitýmová interakce ani hromadný start a cíl. Vyhlášení výsledků, komentář k šifrám a afterparty uděláme přes videokonference, podobně jako přes ně teď Bednu připravujeme.
  • Abychom vám usnadnili případné rozdělení týmu na terénní a domácí sekci, zpřístupníme po příchodu na stanoviště zadání šifry v pdf.
  • Trasa bude navržena tak, aby bylo možné, pokud se dopravíte do blízkosti startu autem, absolvovat celou hru i návrat z ní bez využití veřejné dopravy.
Pokud byste pro nás měli nějaký námět, dotaz či vzkaz, napište nám. Vaší podpory si nesmírně vážíme a doufáme, že se s vámi potkáme v sobotu 16. května na hře.

Vaši Svobodní Bednáři


1. 4. 2020
Otevřeli jsme registraci na hru.


20. 3. 2020
Milí hráči,

přestože se aktuální koronavirová situace nevyvíjí nejslibněji, my organizátoři stále doufáme, že se do plánovaného termínu 16. - 17. května vše vrátí do normálu a že se Bedna bude moci uskutečnit. A jelikož se termín Bedny blíží, otevřeme dne 1. dubna registraci na hru. Registrace bude probíhat jako normálně s jediným rozdílem - zatím nám, prosím, NEPOSÍLEJTE startovné. O tom, zda se hra bude či nebude konat, rozhodneme podle aktuální situace nejspíše 1. května.

Vaši Svobodní Bednáři


Netušíte vůbec, co jsou šifrovací hry? Nevadí, počítáme i s vámi! Asi napoprvé nevyhrajete, ale hru si určitě můžete užít. Abyste získali obecnou představu, o čem je řeč, doporučujeme se nejprve podívat na web sifrovacky.cz. Až vás popis naláká, můžete si projít stránky minulých ročníků Bedny, a to už by vám mělo dát slušnou představu o tom, co vás na letošní Bedně čeká.